شیراز شهر  راز

دریاچه های  فارس

درياچه پريشان(فامور)

اين درياچه در 3 کيلومتري روستاي ايازآباد که در 12 کيلومتري کازرون قرار دارد، به وجود آمده است.
آب درياچه پريشان، شيرين است ولي براي آشاميدن چندان مناسب نيست. در داخل اين درياچه، ماهي‌ها به صورت آزاد زيست مي‌کنند. از اين درياچه، براي پرورش ماهي نيز استفاده مي‌شود. پرندگان مهاجر آبزي نيز در فصل مهاجرت در اطراف درياچه ديده مي‌شوند.
نام درياچه پريشان که (نامور) هم ناميده مي‌شود، از نام چشمه‌اي گرفته شده که منبع اصلي تأمين آب درياچه است.
حداکثر سطح مشاهده شده آن 18 کيلومتر مربع مي‌باشد که در تابستان به حداقل رسيده و حالت باتلاقي پيدا مي‌کند. ميانگين عمق آب آن 6/1 متر مي‌باشد که در بعضي از سال‌ها به 2 متر نيز مي‌رسد. اين درياچه حوضه آبريز بسته‌اي را تشکيل مي‌دهد که مساحتي حدود 263 کيلومترمربع را زهکشي مي‌کند. جلوه‌هاي بهاري و پائيزي اين درياچه جذاب و ديدني است، مراتع و گلزارهاي حاشيه درياچه و پرندگان وحشي آن، تفرجگاه طبيعي جالب توجهي را به وجود مي‌آورد. ارزش‌هاي زيست محيطي درياچه کم‌نظير و قابل توجه است.


--------------------------------------------------------------------------------

درياچه مهارلو

اين درياچه در 27 کيلومتري جنوب‌شرقي شيراز واقع شده است. آن درياچه از نظر کيفي شور و غيرقابل استفاده است. از آب اين درياچه، براي تهيه استخراج نمک طعام استفاده مي‌شود و مکاني مناسب براي زيست پرندگان و حيوانات وحشي محسوب مي‌شود. وسعت درياچه 600 کيلومتر مربع است.--------------------------------------------------------------------------------

درياچه و تالاب ارژن

وسعت تقريبي اين درياچه در حدود 2000 هکتار و از جمله درياچه‌هاي آب شيرين کشور است. اين درياچه بخشي از منطقه حفاظت شده ارژن و پريشان است که در فاصله 60 کيلومتري شيراز و در مجاورت جاده اصلي شيراز- بوشهر قرار دارد.
درياچه ارژن يکي از زيستگاه‌هاي مهم پرندگان مهاجر است که در حدود نيمي‌از سال، ميزبان هزاران پرنده مهاجر است. اين منطقه، تابستان‌هاي خنک و زمستان‌هاي سرد دارد که معمولاً در فصل زمستان با بارش برف همراه است.
منطقه گردشگاهي درياچه ارژن به دليل استقرار در مسير جاده اصلي شيراز- کازرون، نزديکي با آثار تاريخي بيشاپور و غار شاپور و همچنين راه ارتباطي استان‌هاي خوزستان و بوشهر با شيراز، از اهميت ويزه جذب جهانگرد برخوردار است.
تالاب اين درياچه که در ميان آن قرار گرفته است، علاوه بر ارزش‌هاي تفريحي، ارزش اکولوژيکي ويژه دارد و در گذشته‌اي نه چندان دور، در شمار محدوده منطقه حفاظت شده ارژن و پريشان با عنوان پارک بين‌المللي ثبت شد و در حال حاضر، يکي از ذخاير بيوسفر جهان محسوب مي‌شود.--------------------------------------------------------------------------------

درياچه کافتر(شادکام)

اين درياچه با مساحتي در حدود 48 کيلومترمربع، يکي از درياچه‌هاي آب شيرين استان فارس است که در جنوب‌شرقي شهرستان اقليد واقع شده و از زيستگاه‌هاي بسيار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب مي‌شود. در حال حاضر، برداشت بي رويه از رستني‌هاي محدوده اين درياچه و آب آن، حيات آن را به مخاطره ‌انداخته است. اگرچه اين درياچه يکي از زيباترين چشم‌اندازهاي طبيعي استان مي‌باشد، اما هيچگونه حفاظت جدي از آن صورت نگرفته است.--------------------------------------------------------------------------------

درياچه‌هاي طشک و بختگان

اين درياچه‌ها که در نزديکي شهرستان ني‌ريز واقع شده‌اند، از بزرگ ترين و پر آب ترين درياچه‌هاي کشور محسوب مي‌شوند و مناطق کوهستاني بين آن‌ها و جزاير متعدد آن‌ها به ويژه در درياچه طشک، مجموعه طبيعي بسيار با ارزشي را به وجود آورده‌اند.
در مجاورت مصب رودخانه و تا حوالي جزيره يوسف، آب آن تا‌انداره‌اي شيرين است و گاه براي کشاورزي نيز استفاده مي‌شود. از ناحيه دو شاخ به طرف شرق، آب درياچه به تدريج شورتر مي‌شود. چشم‌انداز عمومي‌درياچه به دليل وجود درختان گز در نوار ساحلي و پوشش گياهان آبزي در درون درياچه، سبز به نظر مي‌رسد. در مناطقي که آب درياچه شور مي‌شود، اين چشم‌انداز تا حدودي رنگ خود را از دست مي‌دهد.
بخش ساحلي و کم عمق درياچه از نيزارها و درختان گز همراه نمونه‌هايي از گياهان شور پسند پوشيده شده است. در اطراف درياچه، درختچه‌هاي پسته و پسته وحشي، بادام کوهي، نرگس، کيکم و قيچ ديده مي‌شوند و گياهان داروئي مانند باريم، آويشن، کاکوتي و... به وفور در اطراف آن مي‌رويند. زيره‌اي بسيار معطر و خوشبو نيز در کوه‌هاي اطراف درياچه مي‌رويند. در اين منطقه، پرندگان قابل شکار نظير هوبره، کبک و تيهو، کوکو، کبوتر، قمري، دارکوب، جغد کوچک زيست مي‌کنند و مناطق شور درياچه، محلي براي زندگي پرندگان مهاجر وحيوانات وحشي نظير بز، قوچ، ميش و آهو محسوب مي‌شوند.
درياچه طشک، جزاير متعددي دارد که يکي از آن‌ها جزيره زيباي نرگس است. اين جزيره، محل رشد گل نرگس وحشي است که زيبايي خيره کننده‌اي را به وجود مي‌آورد.
يکي ديگر از جزاير درياچه، معروف به جزيره پليکان‌هاست که محل لانه‌سازي پرندگان مختلف نيز هست. اين جزيره در بخش عميق درياچه طشک واقع شده و آب اطراف آن معمولاً کمتر خشک مي‌شود. به همين دليل جانواراني مانند گربه وحشي، شغال و کفتار به آن دسترسي ندارند و نمي‌توانند امنيت حيات وحش جزيره را بر هم زنند.
اين سيستم آبي- خشکي، يکي از زيباترين پديده‌هاي زيست محيطي با قابليت‌هاي گردشگاهي و تحقيقاتي قابل توجه استان است.
گزارش تخلف
بعدی